Quick contact: office@katowice2020.eu 

Katowice - Host City

Ministry of Sport of the Republic of Poland

Silesian Chess Federation

ecu logo 4

fide logo

Previous Next

Press release no. 2

Mam dobre skojarzenia ze Spodkiem, bo w 2017 roku zostałem tu wicemistrzem Europy – mówi Jan Krzysztof Duda, szachowy arcymistrz, jeden z faworytów rozpoczynających się w piątek Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach. W imprezie, która odbędzie się w najbliższy weekend, udział weźmie ponad dwa tysiące europejskich szachistów, a centrum dowodzenia imprezy będzie w Katowicach.

 

– To dla mnie specyficzna sytuacja, bo będę grał z domu, ale najważniejsze, że udało się tę imprezę zorganizować. To, że te mistrzostwa odbędą się w takiej formule jest całkowicie zrozumiałe. Choć szachy online są na razie mniej poważane na świecie niż te tradycyjne, to ich znaczenie wzrasta. Ja sam zawsze bardzo lubiłem grać online, bo bez wychodzenia z domu można mierzyć się z graczami z całego świata – mówi Duda.

Duda, obecnie jeden z najlepszych szachistów świata, nie ukrywa, że celuje w medal. – Na tym turnieju chciałbym zdobyć medal. Najlepiej złoty, bo przecież taki jest cel gry - grać, żeby wygrać. Ale fajnie, że w ogóle będę mógł rywalizować z innymi zawodnikami. Zdaję sobie sprawę, że przyczyniam się do popularyzacji szachów, w ogóle chciałbym, aby każdy Polak umiał grać w szachy – dodaje.

Prezydent Katowic Marcin Krupa jest dumny z faktu, że miasto w obecnej sytuacji zorganizuje tak wielką i ważną szachową imprezę.

– Szachy przeżywają renesans, szczególnie w Polsce. Coraz więcej ludzi garnie się do grania wiedząc, że to jedna z najbardziej rozwijających gier. To dyscyplina, która jednoczy przy wspólnym stole. To gra rodzinna, a Katowice są rodzinne, dlatego kochają szachy. Kiedy okazało się, że tradycyjny turniej nie może być rozegrany pojawił się żal, ale od razu zakasaliśmy rękawy i pomyśleliśmy o przeprowadzeniu turnieju online. Ma to też jakieś plusy, bo odchodzi wiele kosztów związanych z organizacją – mówi prezydent Krupa.

Katowice mają duże tradycje szachowe i nawet w katowickich przedszkolach dzieci mają zajęcia szachowe i poprzez zabawę uczą się ruchów i analizowania.

– Mamy trzy duże kluby szachowe, jest dużo turniejów i odbywają się wielkie wydarzenia. Bardzo dużo osób gra w szachy. Katowice są miastem bardzo szybko rozwijającym się, stawiającym na nowe technologie. Mistrzostwa Europy online to innowacyjny projekt idealnie wpisujący się w tę strategię. Jestem przekonany, że wydarzenie będzie w znakomity sposób promowało miasto – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej. Organizację mistrzostw wsparły m.in. miasto Katowice, Ministerstwo Sportu oraz firma Mokate.

Turlej dodaje, że wprowadzone zostały specjalne obwarowania, by nikt nie odważył się oszukiwać. – Osoba, która za kilkaset dolarów kupuje dobry silnik szachowy może ograć nawet mistrza świata. Ale tacy oszuści są eliminowani i dostają kilkuletnie lub dożywotnie dyskwalifikacje. Bezpieczeństwo i uczciwość tego turnieju były dla nas bardzo ważne – wyjaśnia.

Po raz pierwszy mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach odbyły się w 2017 roku i były z pewnością jednym z największych wydarzeń w historii Europejskiej Unii Szachowej. Wypełniona hala Spodek, wspaniała atmosfera i świetna organizacja zawodów sprawiły, że w 2018 roku Katowice otrzymały prawo goszczenia uczestników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w 2020 i 2021 roku.

Na najlepszych zawodników Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. Kibice będą mieli możliwość obserwowania zmagań szachistów przez Internet. Rywalizacja rozpocznie się w piątek wieczorem.

Official logo

European Blitz Online Chess Championship

Contact information

SILESIAN CHESS FEDERATION
UL. 1 MAJA 24, 40-287 KATOWICE
OFFICE@KATOWICE2020.EU
MEDIA CONTACT:
MEDIA@KATOWICE2020.EU

 

European Online Blitz Chess Championship 2020. All Rights Reserved | Created and implemented by Michał Grabowski

Search